Prvi kongres perinatalne medicine BiH s međunarodnim sudjelovanjem održan je u Mostaru od 8.-11.06.2023.godine, a okupio je eminentne stručnjake iz BiH, regije i svijeta koji su govorili o najaktualnijim temama iz te oblasti.
Po riječima predsjednice Udruge / Udruženja perinatalne medicine u BiH i predsjednice Organizacijskog odbora Kongresa prof.dr.sc. Vajdane Tomić, perinatalna medicina je dio ginekologije koji se bavi trudnoćom, porođajem i ranim poslijeporođajnim razdobljem majke, a pedijatri, subspecijalisti neonatolozi se bave novorođenčetom mjesec dana nakon porođaja.
“ U našem fokusu su rizične i patološke trudnoće, a njihov udio je sve veći, u prvom redu zbog odgađanja majčinstva za neku zreliju dob, a veliki problem je i trend porasta učestalosti pretilosti. To su dva glavna čimbenika rizika za najčešće komplikacije trudnoće: trudničku šećernu bolest i hipertenziju u trudnoći te prijevremeni porođaj. To su zapravo i glavne teme kongresa” izjavila je prof. Tomić.
Glavni indikatori kvalitete perinatalne zaštite su perinatalna smrtnost koja, kako je kazala prof. Tomić , predstavlja zbroj smrti u drugoj polovici trudnoće, u porođaju i u ranom poslijeporođajnom razdoblju (prvi tjedan nakon poroda), i stopa carskih rezova.
“To su ujedno i najosjetljiviji pokazatelji kvalitete zdravstvene zaštite i kvalitete jednog zdravstvenog sustava općenito. Novija istraživanja povezuju upravo to naše perinatalno razdoblje s kroničnim bolestima u odrasloj dobi. Naime, brojna istraživanja su pokazala da nam se nepovoljni čimbenici u tom našem perinatalnom razdoblju dok smo još u utrobi majke epigenetskim mehanizmima odražavaju u odrasloj dobi kroz najčešća kronička oboljenja, a to su kardiovaskularne bolesti, hipertenzija, dijabetes, metabolički sindrom, moždani i srčani infarkti i upravo zbog toga je iznimno važno perinatalno razdoblje i perinatalna medicina” naglasila je predsjednica Udruge, Prof.Tomić.
Govoreći o razdoblju koje treba polučiti rezultate Kongresa, a to se prije svega odnosi na razmjenu iskustava i uspostavljanja suradnje, prof. Tomić je kazala “ to je ono najdragocjenije što jedan uspješan kongres donosi”.
“ Na ovom kongresu predstavljeni su naši rezultati i rezultati onih najboljih, od Tel Aviva do Helsinkija, tako da ovo za sve kolege, a pogotovo za one mlade, predstavlja način trajnog usavršavanja Osobno sam birala I teme I predavače. Osim izvrsnih predavanja I poruka koje sudionici kongresa u prvom redu naše domaće kolege šalju iz BiH, koja nema apsoolutno nikakvih smjernica, ovo je I prvi znanstveno- stručni skup ginekologa na razini BiH. Kongres će ponijeti vrijedne poruke, najnovija saznanja, kako bi sutra radili dobru kliničku praksu temeljenu na dokazima” naglasila je predsjednica Udruge za perinatalnu medicinu u BiH, prof. Vajdana Tomić.
A za osnivanje Udruge,, koja egzistira pune tri godine jedna od najzaslužnijih osoba je poznati ginekolog, koji decenijma obnaša visoke funkcije u asocijacijama I medicinskm krugovima širom Evrope I svijeta, profesor Asim Kurjak.
“ Ja sam u perinatalnim udrugama, na visokim pozicijama, jako dugo. Trudnoća I porod nisu bolest, oni su drugo stanje, a briga za buduću majku I nejnu nerođenu I novorođenu djecu, je iznad svih briga. To je područje u kojem počinje život, to je područje u kojem sada znamo , da mnoge kronične bolesti , od čega se najčešće umire, kao na primjer kardiovaskularne, potiču u maternici majke” izjavio je prof. Kurjak.
Suroganizatro Kongresa bila je Sveučilišna klinička bolnica Mostar i Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru.
Na ceremoniji otvorenja, ravnatelj mostarske Sveučilišne bolnice, prof.dr.sc. Ante Kvesić kazao je “ da s ponosom može reći da je Sveučilišna klinička bolnica Mostar došla u poziciju da dovede velika imena uz različitih medicinskih struka. Tako i ovaj Kongres sa prof. Tomić na čelu” izjavio je dr. Kvesić.
Direktorica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH , doc.dr.sc. Vlatka Martinović,,govoreći o značaju ovog događaja , izjavila je “ prof. Tomić zajedno sa svojim timom dovela je brojne stručnjake kako bi prenijeli svoje znanje i umijeće i učili nas kako krenuti dalje prema vodećim dostignućima , kao što je svugdje u svijetu”.
Direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, prim.dr. Siniša Skočibušić kazao je kako ustanova na čijem je čelu podupire i podržava sve one koji se brinu za ljudsko zdravlje na samom početku.
“ Brinuti o najugroženijim, a to su najmlađi i najstariji. Vi ste ovdje sada poduzeli aktivne mjere da se zaštite najmlađi i to je hvale vrijedno. Mi ćemo kao Zavod naći načina sa svim zainteresiranim stranama da pokušamo napraviti sustav za budućnost, kako bi imali bolje planiranje , istraživanje i poboljšanje zdravlja u cjelini” izjavio je prim. Skočibušić.
Dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. sc. Ivan Ćavar izrazio je zadovoljstvo činjenicom da se Kongres održava u Mostaru, te da će kako je istakao postati duga tradicija kako je sa drugim Kongresima ovog područja.
Četverodnevni Kongres okupio je eminentne predavače, znanstvenike i stručnjake, njih više od trideset iz Izraela, Njemačke, Austrije , Finske, Italije, Hrvatske, Srbije i cijele BiH.
Na Kongresu je sudjelovalo preko 250 ginekologa, neonatologa, pedijatara, specijalizanata i primalja.
Naredni Kongres bit će održan za dvije godine.
Ideja za osnivanjem Udruge/Udruženja za perinatalnu medicine u Bosni I Hercegovni, krenula je u prosincu 2019.godine , nakon simpozija pod nazivom “ Noviji napredak u perinatalnoj medicini”. Simpozij je tada održan u Mostaru, I doveo je poznata imena iz oblasti ginekogije iz cijele BiH, I susjedne Hrvatske. Udruga je svojim osnivanjem opravdala činjenicu da je zaista bosanskohercegovačka, jer okuplja ginekologe iz svih gradova države.